Wielkopolska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych kontynuuje działania związane z obroną praw funkcjonariuszy do godnej i bezpiecznej służby. Publikujemy treść decyzji będącej wynikiem uzgodnień podjętych podczas spotkania w dniu 21 stycznia 2014r., o czym pisaliśmy już wcześniej.
Jak wynika z treści decyzji najbliższym działaniem będzie poinformowanie opinii publicznej o zagrożeniach wynikających z beztroskiego stosowania w Sejmie przedkładania partykularnych interesów partyjnych ponad zdrowy rozsądek, sprawiedliwość społeczną, czy bezpieczeństwo zwykłych obywateli. W tym celu w dniu 3 lutego zostanie zwołana konferencja prasowa.
Z ostatniej chwili: Mundurowi nie zostaną wpuszczeni do Sejmu! Tak właśnie Maszałek Ewa Kopacz zdaje się tuszować niekorzystne wrażenie po złamaniu swojego słowa danego przedstawicielom Federacji.
W dniu 22 stycznia 2014r. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosowała do wszystkich mundurowych komunikat, w którym określa działania protestacyjne, jakie będą wdrożone w związku z przeprowadzeniem w Sejmie drugiego czytania niekorzystnego i szkodliwego dla służb mundurowych projektu ustawy w sprawie zwolnień lekarskich żołnierzy i funkcjonariuszy.
W dniu 22 stycznia 2014e. mundurowi zebrani na galerii sejmowej byli świadkami sejmowej debaty dot. ustawy o "L-4". Debata parlamentarna pokazała, że do posłów koalicji rządzącej nie docierają racjonalne argumenty strony społecznej oraz części opozycyjnych Posłów.
W dniu 4 września w siedzibie ZW NSZZP w Poznaniu spotkali się członkowie Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w celu podsumowania udziału w wysłuchaniu publicznym (27 sierpnia br.) oraz poczynieniu ustaleń organizacyjnych dotyczących najbliższych działań WFZZSM związanych z ogólnopolskim protestem związkowców w kontekście dalszych koniecznych działań funkcjonariuszy.
Liczne argumenty merytoryczne przedstawione przez uczestników wysłuchania publicznego w Sejmie, w dniu 27 sierpnia nie pozostawiają cienia wątpliwości, że w obecnym kształcie projekt rządowy umniejszenia o 20% uposażenia funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich nadaje się raczej do kosza, niż do dalszego procedowania w ramach sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.
W dniu 21 sierpnia w Warszawie na zebraniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapadły ostateczne decyzje odnośnie udziału funkcjonariuszy w wysłuchaniu publicznym w Sejmie RP, na którym będą mogli wypowiedzieć się ostatecznie na temat bezprecedensowego - ich zdaniem - projektu rządowego ograniczającego ich uposażenie na zwolnieniu lekarskim.
W dniu wczorajszym w Komendzie Głównej Policji obradowali związkowcy Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Głównym tematem zebrania była koordynacja dalszych działań związanych z prowadzoną akcją protestacyjną w sprawie narzucenia przez Rząd RP niekorzystnych rozwiązań legislacyjnych równających procentowe uposażenie funkcjonariuszy z pracownikami cywilnymi podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. W obradach wzięli również udział przedstawiciele wielkopolskiej Federacji ZZSM, którzy wywiązali się w ten sposób z czynionych wcześniej deklaracji aktywnej pomocy w organizacji działań protestacyjnych. Po zakończeniu obrad zebrani opracowali wspólny komunikat, który publikujemy w całości w załączniku poniżej.
Po dzisiejszym głosowaniu w Sejmie nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządu na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 roku stało się jasne, że posłowie rządzącej koalicji kontynuując politykę anty-dialogu ze stroną społeczną uzależnili podwyżki dla znacznej części funkcjonariuszy od korzystnych warunków atmosferycznych. W połączeniu z postawą min. Jacka Cichockiego podczas konsultacji w sprawie przyszłych emerytur mundurowych spowoduje to nieuchronnie wzrost napięcia i wzmożenie działań protestacyjnych zdesperowanych ludzi w mundurach.
Z właściwym sobie zadowoleniem przedstawiciele koalicji rządzącej przedstawili dziś informację na temat planowanych podwyżek dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, BOR i Służby Więziennej w 2012 roku. Posłowie partii opozycyjnych omawiali trudną sytuację związaną z warunkami pełnienia służby i - krótko mówiąc - wyśmiewali pomysł uzależnienia tych podwyżek od kaprysów natury. Siedzący na galerii sejmowej funkcjonariusze w mundurach nie otrzymali oczekiwanej gwarancji waloryzacji płac. Zamiast tego posłuchali o „...pewnym niedosycie i żalu u pozostałych służb”.
Szczególnie gorzką ironią losu jest sytuacja zawodowych strażaków w przypadku, gdy ich patron - Św. Florian wyleje na Polskę zbyt dużo wody. Nie dość, że nie otrzymają oczekiwanych podwyżek, to jeszcze na domiar złego będą szczególnie cięzko pracować za 60 procent średniej stawki godzinowej. Pozostaje im więc - w czasie wolnym od służby - modlitwa o korzystne warunki pogodowe. Właśnie takie rozwiązanie problemu podsunął im na dzisiejszej debacie były wiceszef MSWiA poseł Jarosław Zieliński (PiS).