W dniu 7 maja 2013r. wielkopolscy strażacy-związkowcy debatowali nad podjęciem dalszych wspólnych działań zmierzających do doprowadzenia w wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej do rzeczywistego dialogu ze stroną służbowa na temat narzuconych przez Komendanta Wielkopolskiego zmian systemu pełnienia dyżurów w stanowiskach kierowania naszego regionu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w PSP.
Brak dialogu społecznego zarzucają Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej organizacje związkowe strażaków naszego regionu. Sytuacja uległa zaognieniu po wprowadzeniu w życie decyzji Komendanta polecającej wprowadzić we wszystkich stanowiskach kierowania naszego województwa 12-godzinnych dyżurów w miejsce dotychczasowych 24-godzinnych. Zmiana ta odbyła się - zdaniem związkowców - z pogwałceniem wszelkich możliwych przepisów o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawowych i statutowych praw pracowniczych strażaków.
W dniu 17 stycznia br. Wielkopolski Zarząd Wojewódzki NSZZ Pracowników Pożarnictwa wydał stanowisko, w którym stanowczo odrzuca możliwość rozdzielenia środków finansowych - zarezerwowanych w budżecie na podwyżki w Policji - na wszystkie służby mundurowe. Jest to odpowiedź na medialne wypowiedzi ministra J.Cichockiego oraz wojewody P.Florka w trakcie wręczania petycji w dniu manifestacji 12 stycznia.
W stanowisku czytamy, że to Rząd RP ponosi całkowitą odpowiedzialność za ewentualne negatywne skutki akcji protestacyjnej. zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Rząd dzieli funkcjonariuszy mundurowych na lepszych i gorszych - twierdzą strażacy. Chodzi o zapowiedziane przez premiera w exposé podwyżki, które mają objąć jedynie policjantów. Szef rządu pominął natomiast funkcjonariuszy straży pożarnej, straży granicznej i służby więziennej. Strażaccy związkowcy grożą protestem.
W dniu 25 maja 2011 r. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wystosowała wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o ustosunkowanie się do problemu czasu pracy strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Według RPO obecne przepisy regulujące czas pracy strażaków są niezgodne z dyrektywą UE nr 2003/88 z dnia 4-11-2003 dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy.
W dniu 11 maja 2011 r. przedstawiciele organizacji związkowych działających w wielkopolskich służbach mundurowych spotkali się pod egidą Wielkopolskiej Federacji ZZSM. Tematyka obrad obejmowała głównie sprawy związane z poczynaniami Rządu RP i podległych mu organów polegającymi na zastraszaniu strony społecznej poprzez bezprecedensową nagonkę w usłużnych środkach masowego przekazu. Podczas obrad opracowano stanowisko przewidujące rozpoczęcie akcji protestacyjnej w jednostkach mundurowych w niedalekiej przyszłości.
Federacja jest głęboko zaniepokojona nastrojami panującymi wśród wielkopolskich funkcjonariuszy, a zwłaszcza trudnej sytuacji strażaków wobec działań Wielopolskiego Komendanta PSP oraz Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu. Brak dialogu społecznego i skala szukania oszczędności w strażackich kieszeniach może doprowadzić do poważnego zagrożenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Poznania i całego regionu.