Federacja Wlkp
Strona główna
czwartek, 24 czerwiec, 2010 - 01:17
POLICJA: NIK ostrzega rząd przed cięciami !!!
Wersja do wydrukuWersja PDF

Dalsze ograniczanie pieniędzy na utrzymanie policji odbije się na zwykłych ludziach. To wniosek z raportu NIK. Dopiero po zbadaniu sprawy przez NIK dokładnie wiadomo, o ile rząd ściął wydatki na policję w ubiegłym roku. Wcześniej na ten temat krążyły sprzeczne informacje. Okazuje się, że z zaplanowanych 9,1 mld zł ścięto je do 8,36 mld, czyli o 800 mln! Ale to nie wszystko. Bo 1 stycznia 2009 roku policjantom już zabrakło 400 mln zł na zapłatę faktur z ubiegłego roku.

Przed dylematem, jak załatać tak dziurawy budżet, stanęli szefowie Komendy Głównej policji. Ostatecznie odpowiedzialny za mundurowe finanse Andrzej Trela zdecydował, że zadłuży się u policjantów. Aż o rok przesunął wypłatę świadczeń dodatkowych: zwrotów za urlopy, dojazdy do pracy. Ta decyzja oraz zapowiedź planów reform emerytalnych wywołała dwa ogromne protesty funkcjonariuszy: w Krakowie, Gdańsku. Poznaniu i Warszawie. Ale tym manewrem szefowie policji uratowali jej codzienne funkcjonowanie. Policjantów stać było na tankowanie radiowozów czy opłacanie biegłych zatrudnionych przy prowadzeniu śledztw.

– Ograniczenie wydatków na policję szybko odczują zwykli ludzie i przedsiębiorcy. Pierwsi, bo będą bać się chodzić po ulicach, a drudzy, bo jeśli padną ofiarą oszustów, to nigdy nie zostaną oni zatrzymani – mówi opozycyjny poseł z sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji, do której trafił już raport NIK. Dziś na specjalnym posiedzeniu zajmą się nim posłowie.

Źródło: Robert Zieliński, Dziennik Gazeta Prawna, z dnia 22 czerwca 2010 r.

NSZZPNSZZPP