Federacja Wlkp
Strona główna
piątek, 17 grudzień, 2010 - 22:13
Wspólny komunikat służb mundurowych i KPRM z posiedzeń 10.12 i 17.12.2010 r.
Wersja do wydrukuWersja PDF

Przedstawiciele służb mundurowych w Kancelarii Premiera RP

Ponad dwie godziny trwało w piątek spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami, poświęcone reformie systemu emerytur mundurowych.

Piątkowe spotkanie w kancelarii premiera było już drugą turą rozmów ws. reformy systemu emerytur mundurowych; pierwsza odbyła się w ubiegły piątek, 10 grudnia. Eksperci rządu i związków zawodowych służb mundurowych przez tydzień pracowali nad szczegółowymi rozwiązaniami, które miały zostać przedstawione podczas piątkowego spotkania.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda mówił dziennikarzom przed spotkaniem, że ma nadzieję na uzgodnienie podstawowych warunków w sprawie zmiany systemu emerytur mundurowych. "Chodzi o to, kogo miałby obejmować nowy system. To są tematy do omówienia w zespole, który dziś chcemy powołać" - powiedział Duda. Dodał, że ewentualne zmiany nie powinny być nagłe, tylko mieć charakter ewolucyjny.

Z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych - zrzeszającej związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa - rozmawiał m.in. szef doradców premiera Michał Boni oraz wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Ani strona rządowa, ani związkowa nie podała na razie konkretnych propozycji dotyczących wydłużenia służby funkcjonariuszy.

Po zakończeniu spotkania strony wydały wspólny komunikat zapowiadający konieczność dalszej współpracy na poziomie eksperckim. Nie można bowiem traktować oddzielnie sprawy emerytur mundurowych w oderwaniu od narastających problemów dotyczących m.in. nadgodzin i cięć budżetowych w naszych formacjach.

Dalsze wspólne spotkania przewidziano po Nowym Roku.

(żródło: gazetaprawna.pl, nszzpwlkp.pl)

(mg)


Warszawa, 17 grudnia 2010 r.

KOMUNIKAT

W dniach 10 i 17 grudnia 2010 roku odbyły się spotkania przedstawicieli strony społecznej reprezentowanej przez związki zawodowe służb mundurowych oraz reprezentantów Rządu, z udziałem Premiera RP, Donalda Tuska.

Podczas spotkań wymieniono uwagi i poglądy dotyczące modelu emerytalnego służb mundurowych, oraz innych problemów dotyczących służb.
Ustalono, potrzebę dalszych rozmów, które będą dotyczyły:

  1. zaopatrzeniowego sytemu emerytalnego,
  2. nowych rozwiązań będących ofertą do wyboru dla osób w służbie i obejmujących całościowo nowo wstępujących do służby od momentu wejścia w życie tych rozwiązań,
  3. zmian, których celem będzie większa efektywność zaopatrzeniowego systemu emerytalnego oraz stworzenie warunków dla perspektywy wzrostu wynagrodzeń w służbach mundurowych i wydłużenie okresu aktywności zawodowej.

W styczniu rozpocznie prace zespół związkowo - rządowy o charakterze eksperckim w celu dokonania przeglądu zaopatrzeniowego modelu emerytalnego służb mundurowych i przygotowania propozycji rozwiązań.

Dodatkowo powołany zostanie zespół, który dokona przeglądu problemów w służbach mundurowych.

Za stronę związków zawodowych:

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów
Antoni Duda - przewodniczący,
Andrzej Szary - wiceprzewodniczący,
Józef Partyka - wiceprzewodniczący,

Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej
Mariusz Tyl - przewodniczący

Związek Zawodowy Strażaków "Florian
Krzysztof Oleksak - przewodniczący.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa
Wiesław Żurawski - przewodniczący,

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa
Krzysztof Hetman - przewodniczący

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ "Solidarność"
Robert Osmycki - przewodniczący
Leszek Błaszczyk - wiceprzewodniczący.

 

Za stronę rządową:

Michał Boni
Minister, członek Rady Ministrów

Adam Rapacki
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
 

Załączniki

ZałącznikWielkość
Oficjalny komunikat ze spotkań [*.PDF]275.42 KB

NSZZPNSZZPP