Federacja Wlkp
Strona główna
czwartek, 19 styczeń, 2012 - 03:07
Oświadczenie ZW NSZZ P w sprawie podwyżek i solidarności mundurowych
Wersja do wydrukuWersja PDF
fot,: M.Garniewicz

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów wydał oświadczenie, w którym po raz kolejny apeluje do funkcjonariuszy o solidarność zawodową w ramach protestu przeciwko nierówniej waloryzacji uposażeń. Przewodniczący Andrzej Szary przypomina, że za każdym razem działania Rządu polegają na próbach rozbicia jedności służb mundurowych walczących o swoje prawa.

„Za nędzne 300 srebrników kupić się nie damy!” - powiedział Szary podczas styczniowej manifestacji w Poznaniu, co zostało przyjęte z gorącym aplauzem demonstrujących funkcjonariuszy.

Treść oświadczenia:


Poznań, 2012-01-17

O Ś W I A D C Z E N I E
 

Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego w sprawie podwyżek  i solidarności zawodowej z dnia 17 stycznia 2012 roku

Od momentu exspose Premiera Rządu Donalda Tuska, który zapowiedział podwyżki wyłącznie dla policjantów i żołnierzy, NSZZ Policjantów pomysłodawca i twórca Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych postanowił solidarnie wesprzeć działania Organizacji Związkowych PSP, SW i SG w celu zapewnienia w budżecie Państwa na 2012 rok środków na podwyżki dla strażaków, pograniczników i więzienników.

Wielu policjantów zadaje sobie pytanie dlaczego Związek tak postanowił?

Odpowiedź jest prosta, podczas prac nad ustawą emerytalną przedstawiciele strony związkowej zawsze mówili o potrzebie wzrostu uposażeń dla funkcjonariuszy służb mundurowych działających w Federacji, które są konieczne, aby reforma miała jakikolwiek sens.

Pragnę przypomnieć, że dzięki solidarności służb w 2009 roku, w wyniku protestów powstrzymano niekorzystne zmiany emerytalne oraz zapewniono środki dla policjantów na świadczenia przekraczające ponad 200 mln złotych.

Działania Federacji w 2011 roku doprowadziły do zapewnienia obecnie służącym funkcjonariuszom praw emerytalnych na dotychczasowych zasadach.

Jeżeli ktoś jest dobrym obserwatorem życia publicznego, a zapewne takimi są funkcjonariusze, decyzja Premiera RP oraz wypowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych to ewidentna i świadoma próba skłócenia środowiska służb mundurowych, oraz rozbicia solidarności, która jest bezcenna w walce o poprawę warunków służby i płacy.

Co w tym wszystkim jest niepokojącego i nie do zaakceptowania, to partykularna postawa niektórych kierowników jednostek Policji wysokiego szczebla, którzy twierdzą, że jak policjanci będą wspierać innych funkcjonariuszy to otrzymają niższe podwyżki.

Powstaje w tym miejscu pytanie, gdzie byli Ci Panowie podczas walki o system emerytalny i podwyżki uposażeń?.

Nie pamiętam, aby podczas spotkań Zespołu, ktokolwiek oprócz strony związkowej walczył o interesy szeregowych funkcjonariuszy. Kierownictwo polskiej Policji nie potrafiło przedstawić żadnych argumentów w obronie swoich podwładnych, wręcz odwrotnie chciało przypodobać się Ministrowi, proponując niekorzystne rozwiązania np. te dotyczące zwolnień lekarskich (L - 4).

Publiczne wypowiedzi części przełożonych kwestionujących solidarność zawodową służb mundurowych i decyzje Związku, to działania nieodpowiedzialne, które tworzą zamęt w środowisku. Zapewne takie zalecenia idą do nich ze strony Ministerstwa i KGP i mają na celu nastawić policjantów przeciw działaczom NSZZ Policjantów.

Panowie Pamiętajcie, Związek posiada uprawnienia ustawowe i statutowe oraz wiedzę oddolną, którą wykorzysta jeżeli podejmiecie działania naruszające Naszą niezależność lub będziecie utrudniali Nam działalność w interesie policjantów. Historia pokazała, że otwarty konflikt z NSZZ Policjantów zawsze kończy się źle dla tych, którzy go wywołali.

Należy pamiętać, że nie jest „bohaterstwem” gdy Wam jest lepiej, sztuką jest wsparcie tych, którym dzieje się krzywda lub są dyskryminowani!!!

Jestem przekonany, że policjanci mają swój rozum i nie dadzą się zmanipulować. Należy pamiętać w chwili próby należy trzymać się razem, bo władza wykorzysta każdą rysę na naszej solidarności i niezależności.

Jeżeli stronie rządowej i służbowej bardzo zależy na skłóceniu funkcjonariuszy, to doprowadzi to do eskalacji działań protestacyjnych, a okres na ich prowadzenie jest najlepszy z możliwych, w perspektywie międzynarodowa impreza „EURO 2012”.

Minister Spraw Wewnętrznych mówiący o obowiązku dialogu ze stroną społeczną powinien zdać sobie sprawę, że dalsze naciąganie liny w sprawie podwyżek uposażeń dla dyskryminowanych służb może skończyć się dla niego bardzo poważnym konfliktem, który w konsekwencji doprowadzi do znanych z historii oddolnych protestów policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy służby więziennej.

Zwracamy się również z apelem do naszych przełożonych od szczebla KGP a skończywszy na KMP, KMP i KP, aby wykazali więcej solidarności w walce o lepszy byt swoich podwładnych. NSZZ Policjantów nie jest i nigdy nie był wrogiem policjantów, przeciwnik jest gdzie indziej.

Związek Zawodowy Policjantów na przestrzeni ostatnich 21 lat spotykał się z wieloma działaniami strony ministerialnej i służbowej wymierzonymi wobec niego, jednak nie przestraszył się i nadal robi swoje, starając się poprawić byt funkcjonariuszy.

PAMIĘTAJMY W JEDNOŚCI SIŁA!!!

 

Przewodniczący
Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów
województwa wielkopolskiego
/-/ podinsp. Andrzej SZARY

 

Do wiadomości:

- Wielkopolscy policjanci
- ZG NSZZ Policjantów

NSZZPNSZZPP