Wielkopolska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosowała do Przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych wniosek o dezyderat w sprawie opracowania raportu o stanie zdrowia funkcjonariuszy, który publikujemy na łamach naszej witryny. Jednocześnie zgodnie z zapowiedzią publikujemy również sprawozdanie z debaty „Służby mundurowe – zagrożenia i oczekiwania” z dnia 23 września 2013r.
Publikujemy dziś wspólne stanowisko wielkopolskiej i lubuskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych wyrażające dezaprobatę wobec parlamentarzystów, którzy za zbędne uznali debatowanie na tematy dotyczące służb mundurowych. „Parlamentarzysta, który jest reprezentantem Narodu, w tym również funkcjonariuszy nie może w przyszłości liczyć z naszej strony na zrozumienie i poparcie.” – czytamy w stanowisku.
„Służby mundurowe – zagrożenia i oczekiwania” - taki właśnie był temat dzisiejszej debaty, podczas której zarówno związkowcy służb mundurowych, jak i przedstawiciele strony służbowej wszystkich formacji mieli możliwość przedyskutowania z przedstawicielami władzy ustawodawczej oraz wykonawczej bieżącej sytuacji, jaka powstała po wysłuchaniu publicznym z dnia 27 sierpnia 2013r.
W dniu 4 września w siedzibie ZW NSZZP w Poznaniu spotkali się członkowie Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w celu podsumowania udziału w wysłuchaniu publicznym (27 sierpnia br.) oraz poczynieniu ustaleń organizacyjnych dotyczących najbliższych działań WFZZSM związanych z ogólnopolskim protestem związkowców w kontekście dalszych koniecznych działań funkcjonariuszy.
Nie chcemy zestawiać kto jest ważniejszy: pracownik, czy funkcjonariusz – powiedział w wywiadzie dla Radia „Markury” Przewodniczący Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych podinsp. Policji Andrzej Szary, dodając że w praktyce każdy funkcjonariusz zawierając z Państwem umowę o pracę zobowiązał się w Rocie Ślubowania do codziennego narażania swego zdrowia i życia. – Nie mamy płatnych nadgodzin , nikt nam nie płaci za pracę (służbę) w niedziele i święta, w związku z tym jest to uprawnienie, które powinno funkcjonować - dodał.
W poniedziałek ma rozpocząć się protest policjantów, strażaków, pograniczników i więzienników przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych - zdecydowała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
"Federacja ZZ Służb Mundurowych podjęła decyzję o rozpoczęciu działań protestacyjnych, zmierzających do obrony praw funkcjonariuszy" - napisano w komunikacie przesłanym PAP po posiedzeniu rady Federacji. W ostatnich dniach decyzje o proteście podjęły poszczególne związki.
W dniu dzisiejszym Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych ogłosiła z dniem 17 czerwca 2013r. pierwszy etap akcji protestacyjnej polegający na oflagowaniu jednostek organizacyjnych oraz przeprowadzenia kampanii informacyjnej o przyczynach konfliktu oraz podejmowanych działaniach.
W komunikacie (załącznik 1) Federacja podaje jako główną przyczynę konfliktu uporczywy brak dialogu społecznego, co w ostatnich latach stało się już normą w wykonaniu kolejnych ministrów spraw wewnętrznych oraz ministrów sprawiedliwości.
W dniu 7 maja 2013r. wielkopolscy strażacy-związkowcy debatowali nad podjęciem dalszych wspólnych działań zmierzających do doprowadzenia w wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej do rzeczywistego dialogu ze stroną służbowa na temat narzuconych przez Komendanta Wielkopolskiego zmian systemu pełnienia dyżurów w stanowiskach kierowania naszego regionu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w PSP.
Brak dialogu społecznego zarzucają Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej organizacje związkowe strażaków naszego regionu. Sytuacja uległa zaognieniu po wprowadzeniu w życie decyzji Komendanta polecającej wprowadzić we wszystkich stanowiskach kierowania naszego województwa 12-godzinnych dyżurów w miejsce dotychczasowych 24-godzinnych. Zmiana ta odbyła się - zdaniem związkowców - z pogwałceniem wszelkich możliwych przepisów o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawowych i statutowych praw pracowniczych strażaków.
W dniu 14 lutego członkowie wielkopolskich organizacji związkowych służb mundurowych spotkali się na terenie Aresztu Śledczego w Poznaniu przy ul Młyńskiej. Tematyka zebrania oscylowała wokół bieżących spraw nurtujących środowiska mundurowe w naszym regionie. Gospodarzem spotkania był kol. Dariusz Grajczyński z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.