Związkowcy nie zostawiają suchej nitki na sposobie wdrażania reformy oceny stanu zdrowia służb mundurowych. Obniżka o 20 proc. wysokości uposażenia funkcjonariuszy miała być połączona z uporządkowaniem wykazu chorób zawodowych, wypłat odszkodowań oraz zmianami w orzecznictwie lekarskim. Ale okazało się, że nie udało się tego skoordynować. Dzisiaj wchodzi w życie ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (Dz.U. z 2014 r. poz. 616). Niestety, dopiero wczoraj późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw pojawiły się przepisy wykonawcze z listą schorzeń zawodowych funkcjonariuszy (Dz.U. poz. 866).
W poczet polityków, którzy przedkładają polityczny interes partyjny nad zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo zwykłych mieszkańców wpisał się – niestety – również prezydent Bronisław Komorowski podpisując ustawę wprowadzającą 80 procentową odpłatność mundurowych na zwolnieniach lekarskich.
Publikujemy dziś komunikat ze spotkania przedstawicieli Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z przedstawicielami Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratur RP oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Sędziów „IUSTITIA”, które to spotkanie miało miejsce 10 lutego 2014r.
Wielkopolska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosowała do Premiera RP Donalda Tuska zaproszenie do otwartej wymiany poglądów na temat coraz większych problemów, z jakimi muszą borykać się na codzień funkcjonariusze służb mundurowych naszego Regionu. Zaproszenie wpisuje się w publiczną deklarację Premiera dotyczącą bezpośrednich spotkań z Polakami.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami oraz decyzją z dnia 27 stycznia 2014r. Wielkopolska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zorganizowała w budynku KWP w Poznaniu konferencję prasową celem przedstawienia szerokiej opinii publicznej rzeczywistych, politycznych powodów szybkiego forsowania przez obecne władze ograniczenia uprawnień służb mundurowych w szeroko pojętym problemie ochrony zdrowia funkcjonariuszy.
Wielkopolska Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych kontynuuje działania związane z obroną praw funkcjonariuszy do godnej i bezpiecznej służby. Publikujemy treść decyzji będącej wynikiem uzgodnień podjętych podczas spotkania w dniu 21 stycznia 2014r., o czym pisaliśmy już wcześniej.
Jak wynika z treści decyzji najbliższym działaniem będzie poinformowanie opinii publicznej o zagrożeniach wynikających z beztroskiego stosowania w Sejmie przedkładania partykularnych interesów partyjnych ponad zdrowy rozsądek, sprawiedliwość społeczną, czy bezpieczeństwo zwykłych obywateli. W tym celu w dniu 3 lutego zostanie zwołana konferencja prasowa.
Z ostatniej chwili: Mundurowi nie zostaną wpuszczeni do Sejmu! Tak właśnie Maszałek Ewa Kopacz zdaje się tuszować niekorzystne wrażenie po złamaniu swojego słowa danego przedstawicielom Federacji.
W dniu 22 stycznia 2014r. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosowała do wszystkich mundurowych komunikat, w którym określa działania protestacyjne, jakie będą wdrożone w związku z przeprowadzeniem w Sejmie drugiego czytania niekorzystnego i szkodliwego dla służb mundurowych projektu ustawy w sprawie zwolnień lekarskich żołnierzy i funkcjonariuszy.
W dniu 22 stycznia 2014e. mundurowi zebrani na galerii sejmowej byli świadkami sejmowej debaty dot. ustawy o "L-4". Debata parlamentarna pokazała, że do posłów koalicji rządzącej nie docierają racjonalne argumenty strony społecznej oraz części opozycyjnych Posłów.
W dniu 21 stycznia 2014r., w siedzibie Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Pracowników Pożarnictwa w Poznaniu przy ul. Wolnica 1 odbyło się zebranie przedstawicieli mundurowych związków zawodowych poświecone niemal w całości forsowanym przez Rząd zmianom w ustawach pragmatycznych obniżającym o 20% uposażenie funkcjonariuszy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim.