Po spotkaniu członków Ogólnopolskiego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego w dniu 1 lutego 2012 Federacja ZZ Służb Mundurowych opublikowała komunikat (w załączniku), w którym stwierdza, że wobec braku realizacji postulatów i dalszego prowadzenia polityki różnicującej funkcjonariuszy nie widzi innego wyjścia, jak kontynuować działania protestacyjne.
Jak z tego wynika, należy spodziewać się wzmożenia protestu w obronie praw ludzi w mundurach do równego traktowania przez Państwo, będące ich pracodawcą. Coraz częściej słychać głosy wzburzonych funkcjonariuszy, którzy domagają się wprowadzenia bardziej radykalnych form wyrażenia ogólnego niezadowolenia w naszym środowisku zawodowym.
Niestety, jak przewidywaliśmy podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu RP przegłosowano poprawkę rządzącej koalicji, przewidującą podwyżki w Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Więziennej dopiero od 1 października 2012, uzależniającą jednak te podwyżki od nie wyczerpania rezerwy przeznaczonej na likwidację skutków powodzi, czy wypadków w komunikacji drogowej.
Rozczarowanie mundurowych w obecnej chwili sięgnęło chyba zenitu. Brak gwarancji podwyżek, oraz wprowadzenie ich obowiązywania z 3-miesięcznym opóźnieniem jest - jako kolejny przejaw nierówności w traktowaniu funkcjonariuszy - nie do przyjęcia przez związki zawodowe służb mundurowych i nieuchronnie doprowadzi do eskalacji protestu!
W dniu 27 stycznia br. Związkowcy NSZZFiPW Okręgu Poznańskiego zorganizowali na terenie Aresztu Śledczego w Poznaniu debatę z Parlamentarzystami Ziemi Wielkopolskiej pod tytułem " Sytuacja więziennictwa w kontekście kryzysu finansów Państwa". Spośród zaproszonych gości przybyli Pani Poseł Krystyna Łybacka Klub Parlamentarny SLD, Pan Poseł Marek Zieliński Klub Parlamentarny PO, Pan Poseł Jan Filip Libicki Klub Parlamentarny PJN, asystent Pani Poseł Małgorzaty Stryjskiej - Pan Rafał Bartniczak Klub Parlamentarny PIS oraz reprezentujący działające w strukturach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych NSZZ Policjantów Zarząd Woj. w Poznaniu Kolega Dariusz Zak, NSZZ Pracowników Pożarnictwa w Poznaniu Kolega Marek Garniewicz.
W dniu 7 grudnia w hotelu OLIMPIA przy ul. Taborowej w Poznaniu odbyła się debata z wielkopolskimi Parlamentarzystami pt. "Służby mundurowe w obliczu kryzysu finansowego Państwa". Zaproszenie na debatę przyjęli następujący parlamentarzyści: Pani Krystyna ŁYBACKA, Pani Bożena SZYDŁOWSKA, Pan Stanisław STEC
W wielu krajach Europy 15 grudnia, w przeddzień szczytu UE, odbędą się pracownicze protesty przeciwko środkom oszczędnościowym przerzucającym na pracowników koszty kryzysu - oznajmiła w środę Europejska Unia Niezależnych Związków Zawodowych (CESI).
Wybrano termin 15 grudnia ze względu na to, że jest to wigilia szczytu Unii Europejskiej, przewidzianego na 16-17 grudnia - zaznaczył sekretarz generalny CESI Joel Decaillon.
Szczegółowego programu protestu jeszcze nie ustalono, ale CESI liczy na strajki, przerwy w pracy i manifestacje zwłaszcza w Hiszpanii, Grecji, Francji, Danii i Czechach.
Rada Ministrów zablokuje dziś podwyżki dla pół miliona urzędników. Policjanci, żołnierze, urzędnicy służby cywilnej nie dostaną ani grosza więcej w 2011 roku. Płace nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji. Wcześniej rząd zakładał wzrost płac na poziomie 3,3 proc. – inflacja plus 1 proc. Cięcia przyniosą budżetowi 800 mln zł.
Według prognoz KE, w Polsce w 2060 r. udział wydatków w PKB na świadczenia emerytalne spadnie o 3 pkt. proc. w porównaniu z 2007 rokiem. To najwięcej w całej UE. Komisja Europejska rozpoczęła w środę konsultacje na temat wysokości przyszłych emerytur.
W budżecie na 2011 r. rząd nie zakłada wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej - wynika z dokumentu "Założenia projektu budżetu państwa na rok 2011" przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, do którego dotarła PAP.
- Nie zakładamy w budżecie 2011 wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, to element oszczędnego i ostrożnego budżetu, który chcemy przedstawić na 2011 rok. Wskaźniki znalazły się już w porządku obrad czwartkowego Komitetu Stałego Rady Ministrów, w przyszłym tygodniu zajmie się nimi rząd - powiedziało PAP źródło rządowe.
6 lipca 2010 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Członkowie Zespołu z ramienia rządu zlekceważyli partnerów społecznych i nie stawili się na posiedzeniu
Przedmiotem obrad były następujące kwestie:
- Przywileje emerytalne dla służb mundurowych wynagradzają niewysokie płace - przekonywał w niedzielnej debacie Jarosław Kaczyński (PiS) pytany o zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych.
Zdaniem Bronisława Komorowskiego (PO) ewentualne zmiany powinny dotyczyć tylko nowo wstępujących.
Obydwaj kandydaci byli pytani podczas telewizyjnej debaty prezydenckiej o to czy należy zlikwidować dotychczasowe przywileje emerytalne w m.in. w wojsku i policji.